Jak wybierać stoły do jadalni do małych mieszkań?

Średni metraż domów budowanych przez Polaków uległ w ostatnim czasie zmniejszeniu (obecnie to około 144 m2). Mniejsze są także mieszkania co sprawia, że często poszukiwane są małe oraz wyjątkowo funkcjonalne meble. Jak w związku z tym wybierać stoły do jadalni, aby wpisywały się właśnie w takie wnętrza?

Rozkładane stoły do jadalni, czyli maksimum praktyczności

Dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza stoły do jadalni z możliwością ich rozkładania. Takie meble mogą być na co dzień stosunkowo nieduże, a przez to nieutrudniające przemieszczania się po wnętrzu. Jednak w razie konieczności, np. podczas różnego rodzaju imprez, można wygodnie je rozłożyć i tym samym zwiększyć przestrzeń do biesiadowania.

Funkcjonalny kształt stelaża

Kluczowe znaczenie podczas wybierania stołu do jadalni o małym metrażu ma też stelaż takiego mebla. Istotne jest bowiem to, aby nie utrudniał on wsuwania krzeseł, które w przeciwnym razie wystawałyby daleko poza jego obrys. Warto więc wybierać raczej proste oraz funkcjonalne rozwiązania, aniżeli stawiać na wyjątkową, designerską formę. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, jednak na ten czynnik trzeba zwrócić naprawdę szczególną uwagę.

Wybór stołu do małego mieszkania lub domu to niełatwa kwestia. Jednak dzięki kilku prostym krokom można znacznie ułatwić sobie podjęcie decyzji oraz wybrać taki mebel, który będzie i piękny, i praktyczny.

Zasada numer jeden: Twój stół musi pasować do Twojej jadalni! Ale stół jadalny to zwodniczo duży mebel i trzeba też wziąć pod uwagę przestrzeń wokół niego. Jeśli masz mało miejsca, rozważ opcje, takie jak liście, które umożliwiają rozkładanie stołu. Pozwalają one dostosować stół do różnych potrzeb rozrywkowych i wielkości imprez. Najczęściej spotykane są stoły kwadratowe i prostokątne, więc znajdziesz tam większą liczbę opcji do wyboru ze stylami, rozmiarami i opcjami rozbudowy. Ale okrągły lub owalny stół może dać ci trochę więcej miejsca do poruszania się, ponieważ odcina rogi, ale nadal ma dobrą powierzchnię.

Wybór materiału na stół w jadalni może być trudny. Musisz zrównoważyć cenę, łatwość pielęgnacji i swój osobisty styl, aby wybrać odpowiedni, a stół, który nie pasuje do żadnego z nich, może oznaczać decyzję o zakupie, której później będziesz żałować. Oto najpopularniejsze materiały i co należy wziąć pod uwagę w przypadku każdego z nich:

Drewno: Lite drewno to klasyczny materiał, ponieważ jest trwały i łatwy w naprawie. Sosna, akacja, mango i teak to popularne, tańsze opcje. Najbardziej popularne jest lite drewno, choć często jest najdroższe.. Producenci pracują nad obniżeniem ceny litego drewna. Drewno rozszerza się i kurczy pod wpływem ciepła i wilgoci, może mieć zarysowania i zużycie, ale jest dość łatwe do naprawy.

Fornir: Fornir drewniany jest często tańszą alternatywą dla litego drewna. Tutaj bardzo cienka warstwa litego drewna (lub materiału z nadrukiem przypominającym drewno) jest przyklejana do sklejki lub innego rdzenia z drewna. Aby zidentyfikować dobrą okleinę, poszukaj stołów z wyraźnie oznaczonymi wnętrzami rdzenia, takimi jak suszone w piecu twarde drewno. Jednym ze sposobów na znalezienie tańszych fornirów jest zajrzenie pod stół w sklepie.