Czym jest Moda Polska? – podróż przez 4 dekady legendy w Galerii Mokotów

Czym jest Moda Polska?

Bez wątpienia dla polskiej branży mody jest to prawdziwa legenda. Powstała w 1958 roku, miała służyć reprezentowaniu „polskiej myśli modowej” poza granicami PRL, ale też edukować rodaków w dziedzinie stylu i odpowiedniego ubioru. Szybko stała się czymś więcej niż tylko firmą odzieżową – obietnicą zmiany, powiewem wolności (czego symbolem jest jaskółka – logo marki) i niezwykłej kreatywności wychodzącej daleko poza ramy państwa ludowego.

Moda Polska zapewne nie byłaby tak niepokorna, wymykająca się ramom i tak ponadczasowa gdyby nie wyjątkowi artyści zaangażowani na przestrzeni lat w jej tworzenie. Jedną z czołowych postaci kreujących wizerunek tej marki w kraju i zagranicą był Jerzy Antkowiak, odważny wizjoner i artysta, który od 1967 roku aż do zamknięcia marki w 1997 roku pełnił rolę jej kierownika artystycznego.

Foto: Materiały prasowe

Od 18 lutego historię i dorobek Mody Polskiej oraz jej twórców z Jerzym Antkowiakiem na czele przybliża wystawa „Czym jest Moda Polska?”, którą można zobaczyć w The Designer Gallery w warszawskiej Galerii Mokotów.

„Odpowiedź na pytanie czym była i czym nadal jest Moda Polska, nie jest łatwa. Legendą, symbolem, stylem życia, kolorowym ptakiem wśród szarości PRL, nieskończoną inspiracją i ponadczasowym stylem… Niewątpliwie jest ogromną częścią polskiej historii i dziedzictwem, którego nie wolno zapomnieć i z którego powinniśmy być dumni. Zachwycamy się wielkimi zagranicznymi markami a przecież mamy swoją wspaniałą historię mody i swojego wielkiego wizjonera – Jerzego Antkowiaka. Wystawa, która powstała w The Designer Gallery w Galerii Mokotów jest symbolicznym hołdem dla dziedzictwa Mody Polskiej, jej projektantów i dla Jerzego Antkowiaka. Bardzo się cieszę, że dzięki tej współpracy wiele osób będzie miało szansę na zapoznanie się z historią, dorobkiem i spuścizną Mody Polskiej. Mam nadzieję, że dzięki niej pokażemy, że w Polsce też tworzono wielką modę a marka ta nie ustępowała w warstwie kreatywnej tak wielkim domom mody jak Dior, Armani czy Yves Saint Laurent.” –mówi Tomasz Ossoliński, kurator wystawy „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów.

„Galeria Mokotów jest jednym z najsilniej związanych z modą centrów handlowych w Polsce. Powiązanie z tą branżą a także ze sztuką, którą dla wielu jest również moda, mamy wpisane w swoje DNA, choćby przez strefę The Designer Gallery. Na co dzień staramy się, poprzez działania edukacyjne czy biznesowe, wspierać polską modę i polskie marki. Chcemy uświadamiać i pokazywać jak bardzo kreatywna jest rodzima branża i jak wielki potencjał ciągle w niej drzemie. – tłumaczy Anthony Vesin, Dyrektor Galerii Mokotów – „Pomysł na przybliżenie naszym klientom wspaniałej historii Mody Polskiej i dorobku Jerzego Antkowiaka kiełkował w nas od kilku lat i bardzo się cieszę, że go zrealizowaliśmy.”

„Myślę, że strefa The Designer Gallery powstała właśnie dla takich projektów jak ta wystawa. Jest ona nie tylko interesująca wizualnie, ale również pełni ważną rolę edukacyjną pokazując bardzo ciekawą część historii polskiej mody. – mówi Katarzyna Sokołowska, Dyrektor Artystyczna The Designer Gallery w Galerii Mokotów – Dzięki tej wystawie chcieliśmy przybliżyć legendę Mody Polskiej tym, którzy nie mieli szansy jej poznać. Puszczamy też symboliczne „oko” tworząc butik kultowej marki w współczesnej galerii handlowej. Gdyby Moda Polska przetrwała, na pewno miałaby swoje miejsce właśnie tu, w Galerii Mokotów, wśród najbardziej pożądanych marek.”

Foto: Materiały prasowe

Wystawa „Czym jest Moda Polska?”

Wystawa „Czym jest Moda Polska?” w Galerii Mokotów została zbudowana z czterech warstw merytorycznych, z których każda przenosi widza na inny poziom doświadczenia i zagłębiania się w temat. Pierwsza warstwa – wizualna to niezwykłe instalacje na które składają się m.in. archiwalne szkice, zdjęcia a także nagrody jakie za swoją twórczość otrzymał Jerzy Antkowiak z Panterą Lalique (Paryż 1990) na czele. Kogo temat zaintryguje będzie mógł przejść do warstwy symbolicznej, która zadaje pytania i zmusza do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad polską modą czy Modą Polską. Kolejny krok to warstwa merytoryczna i informacje dotyczące każdej części wystawy zawarte na tablicach a na tych, którzy pragną jeszcze głębszego wejścia w tematykę czekają kody QR przenoszące na Instagram kuratora wystawy gdzie znajduje się więcej materiałów archiwalnych i wiele unikalnych informacji i anegdot o Modzie Polskiej, jej twórcach i Jerzym Antkowiaku.

Na zainteresowanych niezwykłą historią projektanta i samej Mody Polskiej czekają dwa wyjątkowe oprowadzania kuratorskie – 5 marca i 14 maja.

Wystawa otwarta jest dla wszystkich chętnych, od 18 lutego do 16 maja w godzinach otwarcia centrum handlowego. Zapraszamy do The Designer Gallery, na pierwszym piętrze Galerii Mokotów. Wstęp jest bezpłatny.

Galeria Mokotów dziękuje Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za udostępnienie eksponatów – oryginalnych ubrań Mody Polskiej. Zainteresowanych tematem wielowymiarowości mody zapraszamy, w imieniu Muzeum, na wystawę MIASTO-MODA-MASZYNA

Twórcy wystawy

Tomasz Ossoliński – kurator; Szymon Bobrowicz – architektura; Ewa Rzechorzek – merytoryka INST, Karolina Ciejka – merytoryka; Emilia Zalewska – projekt graficzny; Dorota Zalewska – produkcja; Marcin Kruczewski – koordynacja montażu

SZTUKA I MODA POLECA