Dlaczego plecaki turystyczne są drogie?

Turystyka to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki, na której opiera się spora część naszego obecnego świata. Co ważnie, nie chodzi tu tylko o miejsca docelowe, transport czy atrakcje. Ta dziedzina obejmuje również wszelkiego rodzaju sprzęty turystyczne, jak namioty, buty, kurtki, plecaki i wiele innych. Dziś przyjrzymy się właśnie plecakom turystycznym, a dokładniej – ich cenom. Czy są one uwarunkowane, czy może ostro zawyżone? Tutaj znajdziesz na to odpowiedź.

Czym charakteryzują się plecaki turystyczne?

Gdy szukamy plecaka na wyjazd w teren, przede wszystkim zwracamy uwagę na jego pojemność, aby łatwo było nam pomieścić wszystkie niezbędne drobiazgi. Kiedy jednak, przeglądając strony takie jak e-horyzont.pl, zauważamy ceny plecaków, nasze brwi unoszą się do góry w niemym geście zdziwienia. Dlaczego za plecak turystyczny musimy tyle zapłacić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak skomplikowana, jakby się mogła wydawać. Tajemnica tkwi w budowie takiego plecaka. Nie jest to nasz zwykły, szkolny sprzęt, którego zdaniem jest noszenie w tę i z powrotem książek. Plecaki turystyczne stworzone są po to, aby wytrzymać o wiele cięższe warunki, niż korytarz podstawówki.

Przede wszystkim, ważny w nich jest system nośny. To on pomaga nam utrzymać cały ciężar takiego plecaka, który, wypełniony wszystkim, co nam potrzebne, nierzadko waży i po kilkadziesiąt kilogramów. Bez niego, uniesienie takiego obciążenia byłoby niezwykle trudne. Stelaż zapewnia plecakowi stabilność, a szerokie pasy nośne o regulowanej długości pomagają w równomiernym rozłożenie ciężaru. Zajmują się tym również pasy piersiowy i biodrowy, które odciążają kręgosłup i ramiona, nie zmniejszając przy tym naszego zakresu ruchów.

Sam w sobie system nośny nie tłumaczy jeszcze cen plecaków turystycznych. Ważne są tutaj również solidne, wytrzymałe szwy i zamki, które trzymają cały nasz dobytek w środku. Narażone są one na o wiele większe obciążenie, niż malutkie plecaki miejskie, w które zwykle wkładamy tylko portfel. Dodatkowo ważny jest materiał, z którego zrobiony jest plecak turystyczny. Najczęściej jest on wodoodporny i mimo niewielkiej grubości, niemal nie do zdarcia.

Dodatkowe funkcje plecaków turystycznych

Ważnym elementem plecaków turystycznych jest możliwość przymocowania do nich różnych, dodatkowych sprzętów. Podczas wyprawy potrzebujemy przecież namiotu, śpiwora, kijów trekkingowych czy sprzętów do wspinaczki. Pasy, do których je mocujemy, muszą być mocne i zapewniać równomierne rozłożenie dodatkowego obciążenia. Niektóre plecaki mają również specjalne, wyciągane kominy, które potrafią zwiększyć jego pojemność. Dobrze jest pamiętać także o niezliczonej ilości łatwo dostępnych kieszonek na wodę czy przekąski energetyczne.

Nie do pominięcia jest sama pojemność plecaka turystycznego. Pełny zakres plecaków wynosi od 20 do aż 95 litrów. Komory, kieszenie, siatki – wszystko to, co potrzebne jest do przechowywania tego, co przyda się nam podczas wycieczki.

Trwałość plecaków turystycznych

Kupując plecak turystyczny, warto jest kierować się jego jakością i opiniami o nim. Dobry plecak to inwestycja na lata, wypełnione wyprawami na łonie natury. Ceny dobrych plecaków turystycznych mogą być wysokie, jednak podejmując świadomą decyzję przy zakupie, produktem będziemy cieszyć się przez długi czas.

Poza plecakami, dobrze jest zaopatrzyć się również w inne, potrzebne na wycieczki sprzęty. Wybierasz się w góry? W rześkie, chłodne dni pomóc mogą bluzy polarowe dostępne na https://www.e-horyzont.pl/.

SZTUKA I MODA POLECA