New Look Dior: rewolucyjny styl, który zmienił świat mody na zawsze

Kończy się wojna, chłopcy wracają do domów, ograniczenia zostają zniesione, a gospodarka się odradza. Była to chwila, na którą wszyscy czekali. W lutym 1947 roku Christian Dior zaprezentował pierwszą ważną kolekcję po wojnie, zwaną „Carolle„, ale szybko przemianowaną przez amerykańskich dziennikarzy z magazynu Life na „New Look„. Dior, wraz z każdą umiarkowanie zainteresowaną modą kobietą tamtych czasów, był już zmęczony surowymi ubraniami stylu Utility i ich męskimi cechami. Dzięki swojej luksusowej, celowo eleganckiej linii, Dior pozbył się mody wojennej i rozpoczął lawinę radykalnych zmian, które miały nastąpić. W jednym ruchu stworzył jeden z najbardziej charakterystycznych stylów wieku.

Dior New Look

Czym wyróżnia się New Look?

New Look” był mocno rozpoznawalny dzięki swoim krągłością i linią, bardzo różniącym się od poprzednich kolekcji. Pożądany wygląd to kobiecy kształt gruszki, z małą talią, pełnymi biodrami i obfitym biustem. Ramiona przestały być kwadratowe, ale były zaokrąglone i naturalne. Kurtki były zaciśnięte w talii, a sukienki miały fałdy, aby pomieścić więcej materiału od małej talii do dużego biustu i bioder. Spódnice były do kostki i pełne, płynące z warstwami halki nylonowej. Wolność i przestronność spódnic dawały jednocześnie elegancki wygląd. Różne linie i długości spódnic pojawiały się w mijającym dziesięcioleciu, obejmując wiele różnych stylów. Kobiety były ozdobione kapeluszami, rękawiczkami, butami i torebkami. Czym było to tak atrakcyjne? Estetyczne, ale mało kobiece podejście do mody nieuchronnie musiało ustąpić po dobie wojennego kryzysu. New Look szybko stał się ikonicznym symbolem młodości i piękna, a także zwiastunem nadziei i obiecującej przyszłości. Bez ciągłego gospodarczego ucisku wojny, amerykańska publiczność uczyła się pięknej sztuki wydawania pieniędzy na siebie.

Dior New Look

Efekt kaskady

Oczywiście, nie każda kobieta lat pięćdziesiątych nosić nową suknię balową Diora. Szczególnie było to prawdziwe w Ameryce, gdzie styl haute couture na ulicach nigdy nie był fizycznie dostępny. Pomimo oczywistych barier cenowych (suknie Diora kosztowały od 300 do 2400 dolarów), były one niestety nie praktyczne w codziennym życiu. Na wieczorne i formalne okazje, Dior byłby całkowicie akceptowalny. Projekty Diora były koncepcją, modelem, ideałem, do którego należało dążyć i po niego sięgać. Należy mu przyznać zasługi za wizję kobiecej elegancji i gracji, do której większość w latach pięćdziesiątych dążyła. Ale co z przeciętną amerykańską gospodynią domową? Katalogi Searsa z tamtego okresu są autentycznym wskaźnikiem codziennego stylu tamtych czasów. Efekt kaskady stylu New Look Diora jest wyraźny i zaznaczony aż do końca dziesięciolecia. Najczęstszą adaptacją była sukienka z kołnierzykiem, która pokazywała pożądany kształt gruszki, ale była bardziej praktyczna niż odzież wieczorowa. Kiedy wiosną 1947 roku Dior zaprezentował nową linię odzieży damskiej, która zdumiała resztę świata mody. „Corelle” – tak Dior nazwał swoją linię odzieży po wojnie (nazywając ją po botanicznej nazwie delikatnych płatków w środku kwiatu), choć magazyny mody w Europie i USA szybko i zręcznie przemianowały kolekcję Diora na „New Look”. Dior uważał, że kobiety były już zmęczone mundurami i nieozdobioną odzieżą z II wojny światowej. Nowy, damski urok miał być odpowiedzią na ich potrzeby i marzenia.

Efekt kaskady stylu New Look rozprzestrzenił się po całym świecie, a kobiety z całego świata zaczęły dążyć do tego kobiecego, eleganckiego wyglądu. Przemysł odzieżowy zaczął produkować tańsze wersje projektów Diora, dostępne dla szerszego grona klientek. Dzięki temu, kobiety nie tylko z bogatych klas społecznych, ale również z niższych, mogły pozwolić sobie na noszenie modnych i eleganckich ubrań. Dior stworzył prawdziwy rewolucyjny styl, który zmienił świat mody na zawsze.

Dior New Look

Ten przełomowy styl zainspirował również innych projektantów do tworzenia swoich własnych interpretacji Nowego Looku. Niektórzy zaczęli eksperymentować z długością spódnic, inni z kształtem ramion czy dekoltów, ale wszyscy dążyli do tego samego celu – stworzenia kobiecego, eleganckiego i seksownego stylu. New Look pozostaje jednym z najważniejszych i najtrwalszych trendów w historii mody, a jego wpływ jest nadal widoczny w dzisiejszych trendach.

SZTUKA I MODA POLECA