Sofy skandynawskie – jak wprowadzić nordycki spokój do swojego salonu?

Według Skandynawów istnieją dwa przepisy na szczęście: hygge i lagom. Obie filozofie koncentrują się na pojęciu komfortu, równowagi, harmonii i ładu – wewnętrznego i zewnętrznego. Przenikają przez wszystkie sfery życia i wyznaczają azymuty w życiu rodzinnym, w podejściu do zdrowia i estetyce przestrzeni. Pomagają wprowadzić nordycki spokój do domu, serca i umysłu. Dowiedz się, jak wykorzystać je w przytulnych aranżacjach sprzyjających wyciszeniu i równowadze. 

Skandynawska definicja spokoju: hygge i lagom

Jak pokazują rozliczne badania, do najważniejszych czynników determinujących poziom odczuwanego komfortu i szczęścia należą filozofia życia i harmonijne otoczenie. Umiejętność kreowania przytulnej, kojącej atmosfery bezpośrednio wpływa na poczucie spełnienia i radość z codziennych chwil.  Komfort, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia Duńczycy przedstawiają pod pojęciem hygge, a Szwedzi – lagom. Oba terminy przesiąknęły do mainstreamu i zaczęły funkcjonować na całym świecie jako symbole filozofii miłującej wygodę i prostotę. Co ważne, pojęcia nie dotyczą wyłącznie spokoju ducha i umysłu – są adaptowane także do mody, architektury, sztuki, dekoratorstwa czy nawet gastronomii. W każdym kontekście fundamentem są komfort, harmonia i spokój. 

Chłodna, pochmurna skandynawska pogoda niejako wymusiła na mieszkańcach tamtych regionów rekompensowanie sobie surowości aury poprzez kreowanie przytulnej, ciepłej atmosfery domu. Na przekór pogodowej melancholii Duńczycy i Szwedzi koncentrują się na budowaniu domowego ogniska, które sprzyja towarzyskim spotkaniom, czerpaniu radości z drobnostek i odnajdowaniu szczęścia w prostocie. 

Jak zaadaptować filozofie hygge i lagom do aranżacji?

Skandynawskie wnętrza zachwycają prostotą i przytulnością. Są przepełnione świetlistymi barwami, jasne i naturalne. Nie brakuje w nich materiałów ekologicznych i króluje minimalizm w nastrojowym wydaniu. Design służy uzyskaniu efektu spokoju i równowagi. W takich przestrzeniach sercem jest strefa wypoczynkowa. Skandynawska sofa nie jest zatem wyłącznie „meblem do siedzenia”. To część osobistej oazy, serca domowego ogniska – centralne miejsce towarzyskich spotkań, rodzinnych biesiad i relaksu z samym sobą. Symbolizuje gościnność i wspólnotę. Nawet skromna skandynawska sofa dwuosobowa może stać się wyjątkowym miejscem dzielenia radości z bliskimi, ładowania akumulatorów w samotności i resetowania umysłu od nadmiaru bodźców. Bez wątpienia to temu meblu należy poświęcić najwięcej uwagi, chcąc wykreować przestrzeń kojącą zmysły i sprzyjającą odprężeniu. Doświadcz przyjemności relaksu w nordyckim stylu i poszukaj swojej idealnej sofy w Agacie.

Harmonijna aranżacja ze skandynawską sofą

Sofa skandynawska, która odzwierciedla filozofię spokoju i harmonii powinna łączyć w sobie wysublimowany design i minimalistyczną subtelność. Czyste linie, prosta forma, miękka tapicerka i obły kształt to cechy definiujące komfort w stylu scandi. Do wnętrza urządzonego w duchu hygge lub lagom znakomicie będzie pasować np. skandynawska wersalka z tapicerką z jasnoszarego weluru i drewnianymi nóżkami. U jej boku możesz umieścić niewielki drewniany stoliczek z okrągłym blatem, z prostą nocną lampką ze szklanym kloszem albo pachnącymi świecami. U podnóża sofy ułóż miękki dywan typu shaggy w białym kolorze, a na siedzisku rozłóż aksamitny pled, a zyskasz przytulny zakątek do spokojnego relaksu z książką w dłoni. W pobliżu możesz ustawić żywe zielone rośliny, a na ścianach powiesić czarno-białe zdjęcia w prostych ramkach.

SZTUKA I MODA POLECA