Usuwanie zmarszczek mimicznych kwasem hialuronowym

Niektórzy lubią zmarszczki mimiczne – są świadectwem pozytywnych i negatywnych emocji. Te drobne można zaakceptować, a nawet pokochać, ale po pewnym czasie, wraz z upływem lat stają się głębsze i już niekoniecznie tak lubiane. Można się ich jednak pozbyć, co więcej, na wiele sposobów. Jednym z nich jest autologiczny wypełniacz, czyli kwas hialuronowy, który w postaci naturalnej stanowi jeden z podstawowych składników skóry. Sprawdź, jakie efekty daje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym!

Spis treści:

Jak powstają zmarszczki mimiczne? 

Skóra młodej osoby jest jędrna i napięta, za co odpowiadają m.in. włókna kolagenowe, elastyna i kwas hialuronowy. Z biegiem czasu skład skóry i proporcje pomiędzy poszczególnymi jej składnikami ulegają zmianie. W zależności od tego, jakiej warstwy skóry dotyczą oraz z jakiego powodu powstały niedoskonałości świadczące o postępujących procesach starzenia wyróżnia się m.in. zmarszczki mimiczne i statyczne.  

W pierwszej kolejności zwykle obserwujemy zmarszczki mimiczne, określane również jako dynamiczne, ponieważ powstają w miejscu intensywnych skurczów i rozkurczów mięśni. Są to głównie zmarszczki, które pogłębiają się pod wpływem np. mrużenia oczu, marszczenia czoła, czy uśmiechów, dlatego obserwuje się je głównie w miejscach, takich jak:

  • okolica między brwiami – nierówności te są określane jako tzw. ,,lwia zmarszczka”;
  • czoło – głównie bruzdy poziome, powstające podczas unoszenia czoła;
  • okolice oczu, tzw. ,,kurze łapki”, ponieważ rozwijają się w formie kilku linii mających początek przy zewnętrznym kąciku oka;
  • linia nosowo-wargowa – jest to tzw. ,,dolina łez”, ale przyczyną takich zmarszczek jest głównie częsty śmiech.   

Z czasem zmarszczki mimiczne pogłębiają się i ulegają utrwaleniu, przeradzając się w zmarszczki statyczne, obejmujące głębsze warstwy skóry. Zmarszczki utrwalone mogą też powstawać niezależnie od mimiki twarzy, ponieważ wynikają również z innych zmian występujących w skórze u osób po ok. 25. roku życia, takich jak spadek gęstości i napięcia skóry, czy deficyt tkanki tłuszczowej, która jest naturalną podbudową wierzchniej warstwy skóry. 

Co to jest kwas hialuronowy i jakie jest jego działanie? 

Kwas hialuronowy występuje niemal w każdej części organizmu w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Ten związek organiczny wypełnia macierze międzykomórkowe w skórze właściwej, pełniąc funkcję substancji odpowiedzialnej za nawilżenie. Poza skórą hialuronian sodu w wysokim stężeniu znajduje się również m.in. w mazi stawowej, ciałku szklistym oka, czy w płynach ustrojowych i naczyniach krwionośnych.  

Ponieważ kwas hialuronowy cechuje się ogromną higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania cząsteczek wody, pozyskiwany głównie z tkanek zwierzęcych znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, a tym samy odznacza się wyjątkową zgodnością z ludzkimi tkankami. Dzięki temu kwas hialuronowy, przy odpowiednim zastosowaniu, jest wysoce bezpieczny, neutralny dla organizmu oraz nieuczulający. 

Na czym polega usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy stosowany powierzchownie w formie składnika kosmetyków doskonale nawilża skórę, jednak nie przenika do jej głębszych warstw. W celu wypełnienia zmarszczek stosuje się więc preparaty przeznaczone do iniekcji. W zależności od zastosowanej gęstości, substancja ta służy do nawilżania, wypełniania nierówności i zmarszczek, a także do korekty asymetrii czy ubytków tkankowych.

Usuwanie zmarszczek mimicznych kwasem hialuronowym, np. w Biogenica w Poznaniu ma sporo zalet. Poza niemal natychmiastowym efektem w postaci redukcji nierówności można liczyć także na dalsze rezultaty, ponieważ substancja ta nie tylko wypełnia zmarszczkę mimiczną, ale też:

  • łączy włókna kolagenowe, co skutkuje zagęszczeniem i poprawą napięcia skóry;
  • dogłębnie nawilża i ułatwia odżywienie skóry;
  • stymuluje produkcję nowych włókien kolagenu i wspomaga naturalną regenerację skóry. 

Zastosowanie usieciowanego kwasu hialuronowego pozwala na szybkie, małoinwazyjne usuwanie zmarszczek. Efekty takiego zabiegu utrzymują się zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. Jednak intensyfikacja naturalnych procesów zachodzących w skórze jednocześnie spowalnia postęp procesów starzenia się skóry, dlatego ostateczne rezultaty są znacznie szersze. Jeśli interesuje Cię usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym, specjaliści z Kliniki Biogenica w Poznaniu chętnie ocenią stan Twojej skóry i odpowiedzą na wszystkie pytania. Umów się na konsultację i sprawdź, na jakie efekty możesz liczyć!

SZTUKA I MODA POLECA