Yayoi Kusama i Louis Vuitton połączyli siły, aby stworzyć ekskluzywną kolekcję torebek w kropki

Luksusowa marka odzieżowa Louis Vuitton ogłosiła współpracę z artystą Yayoi Kusama nad serią galanterii skórzanej do kolekcji cruiseline 2023. Jest to drugi raz, kiedy Louis Vuitton współpracuje z uznaną artystką, znaną z powtarzalnego używania kropek, kulek i materiałów odblaskowych.

Kto by pomyślał, że Louis Vuitton po raz kolejny będzie współpracować z japońskim artystą Yayoi Kusama? Po 10-letniej przerwie oboje ponownie nawiązali bardzo owocną współpracę. Tym razem możemy podziwiać szykowne torebki w kropki, które są uosobieniem zarówno klasy, jak i jakości.

Foto: LV

W kolekcji można znaleźć zarówno klasyczne, jak i nowe wzory torby w dwu i trójwymiarowych interpretacjach kropek Kusamy, podobnych do tych, które widzieliśmy w uznanych pokojach „Infinity Mirror Rooms”. Współpraca odbywa się pod kreatywnym kierownictwem Nicolasa Ghesquière.

Fragmenty z kolekcji zostały zaprezentowane na Louis Vuitton Cruise Fashion Show w Salk Institute w San Diego 12 maja 2022 roku. Modelki przechadzające się po wybiegu trzymały kopertówki w tęczowe kropki w kształcie książki, LV Twist oraz torby z metalicznymi srebrnymi ćwiekami.

W 2012 roku, kiedy marką kierował projektant Marc Jacobs, charakterystyczne kropki Kusamy zdobiły szaliki, sukienki, buty i nakładały się na kultowy monogram Louisa Vuittona na torebkach. Uzyskany efekt przywołał modę z lat 60-tych.

Foto: LV

Japoński artysta Yayoi Kusama urodził się w 1929 roku w Matsumoto w Japonii. Kusama to jeden z najbardziej znanych współczesnych artystów. Nazywana jest „królową kropek”. Od dzieciństwa lepkie myśli, które nie dawały Kusamie wytchnienia, znalazły wyraz w jej twórczości. Jej „autorskie” kropki wprowadzają w chaotyczny nastrój, sprawiają, że widz pojawia się w zupełnie innej rzeczywistości. Kusama lubi prowadzić widza do swoich psychodelicznych obrazów, jakby pochodzili z innej planety. Oprócz kropek Kusama słynie również ze swojej instalacji „Infinity mirroring room”. Ta instalacja daje poczucie nieskończoności wszechświata. 90-letnia artystka z własnej woli mieszka i tworzy w szpitalu psychiatrycznym w Tokio. Jej pracownia znajduje się w pobliżu szpitala psychiatrycznego. Słynne płótno Kusamy „Białe N28” zostało sprzedane w 2014 roku za 7,3 miliona dolarów. Od tego momentu była uważana za najdroższą artystkę na świecie.

SZTUKA I MODA POLECA