Ćwiczenia mięśni dna miednicy dla kobiet – dlaczego są ważne?

Pośladki, uda, brzuch – to najbardziej popularne części ciała ćwiczone przez kobiety. Jednak chcąc dobrze wyglądać i czuć się we własnym ciele często zapominamy o innych, ważnych mięśniach. Jednym z nich są mięśnie dna miednicy, o których jest poniższy tekst. Wyjaśniamy, dlaczego warto je wykonywać i jak to robić.

Praktycznie nie ma w naszym kraju osoby, która choć raz nie poszłaby na siłownię. Choć pandemia koronawirusa i związany z nią lockdown mocno uderzyły w branżę fitness, to nie zmieniły one podejścia Polaków do ćwiczeń. Wciąż wielu z nas je odwiedza, by zbudować ciało o jakim marzy. Na siłowni możemy zmienić wygląd niemal każdej partii ciała, z wyjątkiem jednej, ukrytej. Są nią oczywiście wspomniane w tytule mięśnie dna miednicy. 

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – jak się przygotować?

Jak siłownia, to oczywiście cała gama najróżniejszych sprzętów do ćwiczeń. Hantle, rowery stacjonarne, skakanki, atlas i wiele innych przedmiotów to podstawa treningu każdej partii ciała. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ćwiczeń mięśni dna miednicy (zwanymi również mięśniami Kegla). Tak naprawdę kobiety nie potrzebują praktycznie żadnego dodatkowego sprzętu, by wzmocnić te mięśnie.

Jednakże, jeżeli zależy nam na jak najlepszym efekcie ćwiczeń, to zakup małego urządzenia z pewnością wzmocni nasz trening. Omawianym przedmiotem jest educator dopochwowy, znany również jako mini wibrator. Nazwę educator dopochwowy i mini wibrator można stosować zamiennie, bowiem ich działanie jest praktycznie identyczne, zaś różnica polega na kształcie obu urządzeń.

Jeżeli zaś chodzi o kupno mini wibratora, to najlepszym miejscem, w którym można go kupić jest oczywiście sexshop. Choć nie kojarzy nam się on z ćwiczeniami i treningiem, a raczej z przyjemnościami dla ciała i ducha, to właśnie tam dostaniemy wszystko, co niezbędne do ćwiczenia mięśni Kegla.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy?

Choć „mini wibrator” i „sexshop” to pojęcia na pierwszy rzut oka dalekie od zagadnień medycznych, prawda jest mniej oczywista. Ćwiczenia mięśni dna miednicy to jedna z metod profilaktyki i leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Niestety, jest to bardzo powszechne wśród kobiet schorzenie. Objawia się mimowolnym wyciekiem moczu spowodowanym nagłym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej, niepoprzedzonym parciem na pęcherz. 

Co powoduje osłabienie mięśni dna miednicy? Oto lista niektórych czynników ryzyka:

  • porody naturalne;
  • otyłość;
  • palenie papierosów;
  • zaparcia;
  • ciężka praca fizyczna;
  • przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem.

Jak widzimy, czynników ryzyka jest tak wiele, że trening mięśni Kegla zaleca się każdej dorosłej kobiecie. 

Ćwiczenia mięśni dna miednicy przy użyciu mini wibratora (edukatora dopochwowego) mają jeszcze jedną zaletę dla naszego organizmu. Regularny trening wydatnie poprawia naszą sprawność seksualną, a co za tym idzie, również poziom satysfakcji ze stosunków. Mięśnie stają się bardziej ukrwione i elastyczne, a przy tym poprawia się funkcjonowanie wszystkich innych narządów, które są otoczone mięśniami Kegla.

SZTUKA I MODA POLECA