Gia Carangi – Pierwsza supermodelka Ameryki

Gia Carangi była pierwszą supermodelką Ameryki, która szybko zdobyła sławę w końcu lat 70. i na początku lat 80. jako brunetka w świecie dominującym przez blondynki. Jej kariera rozpoczyna się w Nowym Jorku, gdzie podpisuje kontrakt z agencją Wilhelmina Models. Jednak jej kariera i życie jest pełne tragizmu, napędzane uzależnieniem od narkotyków.

W drodze na szczyt – Gia Carangi, pierwsza supermodelka Ameryki

Gia Carangi, urodzona w Filadelfii, zaczynała swoją karierę jako modelka zarabiając około 100 000 dolarów rocznie, pozując do prestiżowych magazynów i spotykając się z elitą przemysłu mody. W końcu lat 70. i na początku lat 80. Gia szybko zdobyła sławę jako brunetka w świecie dominującym przez blondynki. Mimo pozornej szybkiej kariery, historia Gii jest jednak pełna tragedii, napędzana uzależnieniem od narkotyków.

Trudne dzieciństwo i pierwsze kroki w modelingu Gii Carangi

Gia miała trudne dzieciństwo – jej rodzice się rozwiedli, nie utrzymywała kontaktu z matką, była świadkiem przemocy domowej. Znalazła pocieszenie w grupie „Bowie kids” i spędziła swoje lata nastoletnie na koncertach i poznawaniu nocnego życia. W wieku zaledwie 16 lat została odkryta przez fotografa podczas tańca i wykupiła bilet jednokrotny do Nowego Jorku, aby rozpocząć swoją karierę.

Kariera w Nowym Jorku i utrata opiekunki

Gia podpisała kontrakt z agencją Wilhelmina Models w Nowym Jorku. W 1980 roku zmarła jej agentka, Wilhelmina Cooper, z powodu raka płuc w wieku 40 lat. Strata swojej jedyny obecnej opiekunki skłoniła Gie do regularnego używania narkotyków i chaotycznego zachowania. Gdy podpisała kontrakt z nową agencją (Ford Models), była już uzależniona od heroiny i kokainy.

Uzależnienie od narkotyków i trudności w pracy

Używanie narkotyków było dla Gii sposobem radzenia sobie z utratą swojej agentki i przytłaczającymi obowiązkami pracy. Według fotografa Francesco Scavullo, Carangi często zasypiała przed aparatem i powodowała impulsywne sceny. Scavullo miał słabość do Gii i starał się ją jak najlepiej ustawić podczas sesji, aby czuła się swobodnie przed obiektywem.

Widoczne ślady uzależnienia u Gii Carangi

W listopadowym numerze Vogue z 1980 roku, ślady po igłach były widoczne na przedramieniach Gii, pomimo profesjonalnych poprawek i retuszu. W niektórych zdjęciach Scavullo ustawiał Gie w taki sposób, aby ukryć ślady po używaniu narkotyków. Na okładce Cosmopolitan, w co okazało się być ostatnią okładką Gii, ukryła ona swoje ręce za obszernym sukienkiem. Gia otwarcie mówiła o swoim uzależnieniu i trudnościach w przemyśle, jednak młoda modelka nie otrzymała pomocy, której tak bardzo potrzebowała, zwłaszcza pracując w bezwzględnym przemyśle.

Smutny koniec kariery i życia Gii Carangi

Po zakażeniu HIV z używanej igły, 26-letnia Gia zmarła w 1986 roku z powodu powikłań związanych z AIDS. Historia Gii została później przedstawiona przez Angelinę Jolie w filmie z 1998 roku „GIA”. W swojej biografii „Thing of Beauty”, Stephen Fried analizuje tragiczne życie młodej modelki, aby zrozumieć, jak uzależnienie i obiektywizujący przemysł doprowadziły do jej upadku.

SZTUKA I MODA POLECA