Jak zaaranżować salon z jadalnią, by był wygodny i stylowy?

Salon i jadalnia to ważna przestrzeń w każdym wnętrzu. Wspólne posiłki i biesiadowanie to także ważny element codziennego życia, warto więc zadbać o przemyślaną aranżację jadalni, szczególnie jeśli ta jest połączona z salonem. Co zrobić, aby salon z jadalnią był jednocześnie wygodny, a z drugiej strony stylowy? O tym przeczytasz w poniższym artykule!

Wybierz stylowe i funkcjonalne meble

Wiele osób uważa, że stół to najważniejszy mebel w całym domu. W końcu nie służy tylko do jedzenia przy nim posiłków, ale to wokół niego powinno toczyć się życie rodzinne – codzienne śniadania, obiady czy kolacje integrują domowników i zachęcają do rozmów. Dlatego też szczególnie warto wybrać stół, który posłuży długo i będzie wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Podobnie jest z krzesłami – te powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Wybór krzeseł jest ogromny i może przyprawić o ból głowy. Dlatego warto wcześniej określić styl salonu i jadalni, wybrać dominujące we wnętrzu kolory i materiały. Np. do białych mebli dobrze sprawdzą się krzesła w kontrastowych i wyrazistych kolorach. Jeśli zależy nam na przytulności i miękkości – sięgnijmy po obicia materiałowe (np. welurowe w odcieniach niebieskiego lub zieleni).

Postaw na dodatki

Ciekawym dopełnieniem aranżacji salonu z jadalnią może być także zestaw grafik rozmieszczony w salonie (np. nad kanapą), jak i w jadalni na ścianie sąsiadującej ze stołem. Wybrane grafiki czy postery warto umieścić w ramach z passe partout, czyli z dodatkowym kartonowym wypełnieniem ramy (najczęściej białym). Passe partout to zatem nic innego, jak wewnętrzna oprawa obrazka, która dodaje umieszczanym w ramie zdjęciom czy obrazom elegancji i szyku.
Jeśli grafiki to nie nasza bajka, a wolimy postawić na indywidualny styl salonu i jadalni, świetnie sprawdzą się ramki na zdjęcia z passe partout na ścianie w formie galerii ściennej. Możemy wybrać swoje ulubione zdjęcia i umieścić je jako mini-galerię. Dodamy wnętrzu nie tylko swojskości, ale jeśli wybierzemy zdjęcia wysokiej jakości i w podobnej kolorystyce zadbamy o indywidualny styl salonu, jak i jadalni. Pamiętajmy też, że same obrazy czy zdjęcia to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania samych ramek na zdjęcia i wybrać te najwyższej jakości i w pięknym kolorze, pasującym do całego pomieszczenia.
Oprócz pięknych ramek na zdjęcia i ramek na obrazy, postaw także na sylowe dodatki. Wazon na kwiaty w ciekawym kształcie, wzorzyste poduszki czy dywan w interesujący geometryczny wzór to tylko wybrane przykłady, jak dodać wnętrzu przytulności.

Zadbaj o oświetlenie

Oświetlenie również odgrywa ogromną rolę w aranżacji wnętrz. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, możemy osiągać przeróżne efekty – od nastrojowego, wieczornego podświetlenia po punktowe oświetlenie idealnie sprawdzające się w trakcie czytania książek.

Jeśli w Twoim salonie znajduje się także przestrzeń przeznaczona na jadalnie zadbaj o różne źródła sztucznego światła. Wieczorne, nieco przygaszone oświetlenie mieść w przestrzeni z telewizorem. Wiszącą lampę umieść w centralnym miejscu nad stołem, jeśli chcesz zapewnić dobre oświetlenie w trakcie wystawnych kolacji. Różnicuj natężenie światła, a uzyskasz przestrzeń, która idealnie sprawdzi się w różnych okolicznościach.

Podsumowując

Pomysłów na salon z jadalnią jest wiele. To, o czym warto pamiętać, to zachowanie balansu między estetyką a funkcjonalnością. Wygodne meble i funkcjonalną przestrzeń możesz wzbogacić o piękne dodatki takie jak passe partout z Decorantes.pl włożone w ramki czy dodatki na stół takie jak wazony i piękne półmiski. Przestrzeń powinna przede wszystkim spełniać Twoje oczekiwania i to Ty masz się w niej czuć dobrze!

SZTUKA I MODA POLECA