Kiedy warto zastosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stosowany jest od wielu lat w medycynie oraz kosmetyce. Posiada bowiem wszechstronne zastosowanie, lecz najczęściej można go znaleźć w składach kremów nawilżających. Jak kwas hialuronowy działa na twarz i kto powinien go wdrożyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Podpowiadamy.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest jednym z elementów grupy polisacharydów, czyli cukrów złożonych. Jest również składnikiem budulcowym, które naturalnie występuje we wszystkich organizmach żyjących. Buduje bowiem macierz zewnętrznokomórkową tkanek łącznych, a także ściany naczyń krwionośnych oraz ciało szkliste oka. Warto pamiętać, że stanowi on także podstawową strukturę skóry właściwej.

Jego największe skupisko można znaleźć w warstwie brodawkowatej oraz pomiędzy włóknami kolagenowymi i sprężystymi, co zapewnia cerze elastyczność oraz napięcie. Wypełnia również przestrzenie międzykomórkowe, przez co umożliwia wymianę jonów, substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii. Z kolei w naskórku występuje w warstwie kolczystej oraz podstawnej. Wypełnia on przestrzeń pozakomórkową i odpowiada za odpowiedni poziom wilgotności naskórka.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją silnie hydrofilową, co oznacza, że posiada on zdolność wiązania wody w ilości do tysiąca razy przekraczającej masę jednej cząsteczki kwasu. Jako dobry humektant zatrzymuje również wodę w skórze, przez co ograniczona jest transepidermalna utrata wody. Dzięki temu zapewniony jest odpowiedni poziom nawilżenia. Wraz z wiekiem stężenie tego kwasu w skórze stopniowo maleje, przez co cera przestaje być jędrna i elastyczna. Proces ten rozpoczyna się już nawet od 25. roku życia, dlatego warto dbać o swoją skórę już od wczesnych lat młodości.

Kiedy najlepiej stosować kwas hialuronowy?

Najważniejszą informacją w kontekście stosowania kwasu hialuronowego jest świadomość procesów starzeniowych naszej cery. Profilaktyka radzi używać go w kremach czy serum nawet będąc nastolatkiem, bowiem dzięki temu naturalne wiotczenie skóry będzie znacznie opóźnione. Produkty z kwasem hialuronowym można znaleźć na stronie http://terranovapolska.pl/nasze-produkty/60-kwas-hialuronowy.html.

Będą on też dobrym dodatkiem dla skóry dojrzałej, na której widnieją już oznaki starzenia. Świetnie będą sprawdzać się kremy nawilżające, które powinno się nakładać codziennie i to minimum dwa razy – rano oraz wieczorem. Podobnie w przypadku serum, którego bogata konsystencja lepiej nada się w trakcie snu.

SZTUKA I MODA POLECA