Swarovski: Od Austrii do Szanghaju – podróż w czasie i przestrzeni

Swarovski, znana marka kryształowa z ponad 120-letnią historią, zaplanowała na wrzesień 2023 roku wielką wystawę w Szanghaju, aby pokazać swoje bogate dziedzictwo jako Mistrzowie Światła w dziedzinie mody, biżuterii i kultury masowej.

Wystawa pod tytułem Swarovski – Masters of Light from Vienna to Shanghai będzie odsłaniać sekrety i umiejętności kryształowego giganta, a także jego niezwykły wpływ na różne aspekty kultury od czasów założenia firmy w Austrii na przełomie XIX i XX wieku do współczesności.

Swarovski narodził się w 1895 roku, kiedy to Daniel Swarovski wynalazł elektryczną maszynę do cięcia kryształów i udał się do Paryża, aby dostarczać swoje nowatorskie produkty początkującym projektantom mody. Kryształy Swarovski stały się nieodłącznym elementem haute couture, mody i biżuterii, dzięki współpracy z takimi wizjonerami jak Coco Chanel, Christian Dior czy Alexander McQueen.

W ciągu wieku kryształy Swarovski zdobiły nie tylko ubrania, ale także sceny i ekrany Hollywood, nadając blasku i magii najbardziej ikonicznym gwiazdom i momentom filmowym. Artyści z różnych dziedzin sztuki wykorzystywali ich połysk, aby podkreślić swoją osobowość i talent.

Na wystawie Swarovski-Masters of Light będzie można zobaczyć niezwykłą kolekcję kostiumów scenicznych i kreacji z czerwonego dywanu – wiele z nich po raz pierwszy będzie prezentowanych publiczności – oraz arcydzieła haute couture z ponad stu lat historii. Wystawa będzie podzielona na trzy części: Austriackie korzenie Swarovski; niepowtarzalne savoir-faire przekazywane z pokolenia na pokolenie przez rzemieślników z siedziby firmy w Alpach Tyrolskich; oraz wyjątkowa więź marki z przemysłem modowym i kulturą popularną.

Wystawa zabierze zwiedzających w podróż od Wiednia z końca XIX wieku – gdzie Daniel Swarovski zainspirował się do stworzenia swojej innowacyjnej maszyny do cięcia kryształów – do Szanghaju z XXI wieku, globalnego miasta poświęconego promowaniu nowych wizji i szanowaniu tradycji: miejsca, gdzie przeszłość i przyszłość spotykają się.

Masters of Light pokaże również przełomowe innowacje Swarovski w zakresie cięcia i koloru – obecnie marka oferuje ponad 300 000 wariantów kryształowych odcieni, cięć i efektów – a także swoje plany na przyszłość, takie jak zachwycające kolekcje biżuterii wykonane z diamentów Swarovski Created Diamonds. Te luksusowe klejnoty są stworzone z diamentów wyhodowanych w laboratorium, które są identyczne z diamentami naturalnymi, mając ten sam skład, twardość, blask i ogień – jedyną różnicą jest sposób ich powstania.

Światło i kryształ to idealne połączenie. Każdy kryształ Swarovski łapie i odbija światło, tworząc niepowtarzalny blask i luminescencję. Unikalna formuła kryształów Swarovski, wynaleziona przez Daniela Swarovskiego w 1895 roku i stale udoskonalana od tego czasu, w połączeniu z wysokim savoir-faire Maison w zakresie technik cięcia i polerowania, oferuje blask dla każdego.

Pod kreatywnym kierownictwem globalnej dyrektor kreatywnej Giovanny Engelbert, kolekcje biżuterii Swarovski nadal zaskakują, eksplorując żywe kolory, które inspirują modę i kulturę popularną od 128 lat.

Dziś, gdy firma Swarovski zbliża się do swojej 130. rocznicy, ta niezwykła wystawa będzie miała swoją premierę w Szanghaju, aby pokazać kreatywność, savoir-faire i mistrzostwo światła, które utrzymują ją na czele nie tylko radosnego blasku, ale także popkulturowej konwersacji.

Od Wiednia do Szanghaju, Swarovski zaprasza do odwiedzenia MoCA Shanghai od 20 września do 9 października, aby podziwiać niesamowite dzieła stworzone przez Mistrzów Światła.

SZTUKA I MODA POLECA