Wystawa Tamary Łempickiej cieszy się ogromnym zainteresowaniem i zostaje przedłużona do 12 marca 2023

Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski (kurator główny) Wystawa jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC. Współorganizator: Muzeum Narodowe w Lublinie Mecenasem wystawy jest Dantex sp. z o.o. Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wystawa prac Tamary Łempickiej, która jest jedną z najwybitniejszych artystek na skalę światową, cieszyła się ogromnym sukcesem w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie. Zainteresowanie wystawą przekładało się na rekordową frekwencję zwiedzających w kunsztownych pomieszczeniach muzeum. Wystawa została przedłużona i będzie otwarta do 12 marca 2023 roku. Na ekspozycji pojawią się również kolejne dzieła artystki. Warto zaznaczyć, że oprócz indywidualnych miłośników sztuki, grupy zorganizowane również odwiedzały muzeum, dla których przewidziane są specjalne pule biletów na oprowadzania kuratorskie od nowego roku. Dzięki temu zwiedzający będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy o artystce, poznania okoliczności powstawania dzieł i odkrycia ich znaczenia dla światowego nurtu art déco.

Wraz z nową formułą zwiedzania wystawy, pojawią się kolejne wartościowe obrazy, w tym portret tancerki z lat 1924-1925, który należy do wczesnego okresu twórczego Tamary Łempickiej i charakteryzuje się wyjątkową urodą. Przedstawienie nawiązuje do bardzo popularnych wówczas w Paryżu „Baletów Rosyjskich” Sergiusza Diagilewa. W przyszłym roku odbędą się również ciekawe imprezy towarzyszące wystawie, takie jak spotkania autorskie czy wykłady związane z twórczością artystki.

Mimo że Tamara Łempicka (1898-1980) była uznawana za ikonę art déco, to jej twórczość i postawa życiowa wykraczały daleko poza granice stworzone przez teoretyków sztuki. Jej twórczość nawiązywała do postulatów nowoczesności, które były charakterystyczne dla tamtej epoki. Łączyła ona zmysł obserwacji otaczającego ją świata z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, łącząc tradycję z nowoczesnością i sztukę z modą. Tamara Łempicka bardzo świadomie kierowała swoją karierą malarską, korzystając z najnowocześniejszych środków przekazu. Była również jedną z kluczowych postaci emancypacji w okresie międzywojennym.

Wystawa prac Tamary Łempickiej w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie jest największą w Polsce ekspozycją dzieł tej artystki. Na wystawie można zobaczyć 75 prac, w tym olejne obrazy, rysunki i grafiki. Wśród nich znajdują się znane kompozycje z okresu szczytowego twórczości Łempickiej, ale również rzadko prezentowane wczesne prace studyjne i abstrakcyjne dzieła z końcowego okresu życia artystki. Ekspozycja obejmuje także osobiste pamiątki i meble z pracowni Łempickiej przy rue Méchain w Paryżu. Wystawa podkreśla związki artystki z modą i reklamą, prezentując ją jako postać wielowymiarową, z niezwykłą osobowością, która przewyższa swoją epokę. Obiekty pochodzą zarówno z muzeów państwowych we Francji i Polsce, jak i z prywatnych kolekcji w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Więcej szczegółów dotyczących wystawy znajdziesz na stronie internetowej
VILLA LA FLEUR.

SZTUKA I MODA POLECA