Farby do tatuażu: rozwiewamy najpopularniejsze mity

W niektórych publikacjach można spotkać się ze stwierdzeniami, że farby do tatuaży brwi i ust mogą być niebezpieczne ze względu na zawartość szkodliwych substancji. Owszem, jeśli popatrzeć na produkty, które były dostępne na rynku jakieś 20-15 lat temu, to stwierdzenie w wielu przypadkach było prawdą. Jednak w naszych czasach metody makijażu permanentnego znacząco się unowocześniły: na rynku działa wiele wyspecjalizowanych firm, które opracowują bezpieczne formuły barwników, w tym nie tylko syntetyczne, ale też organiczne. Powstały też inne mity, o których powiemy w dalszej części artykułu.

Pigmenty organiczne czy syntetyczne?

Ze względu na całkiem obiektywne powody wielu z nas nie ufa produktom syntetycznym, uważając je za trujące lub na dłuższą metę szkodliwe dla naszego zdrowia. Na szczęście technologie nie stoją w miejscu, tak samo rozwija się branża kontroli nad jakością produktów trafiających na rynek. Dzięki temu, dobrej jakości farba do tatuażu, nawet jeśli zawiera składniki syntetyczne, jest całkiem bezpieczna i w wielu przypadkach może być używana też u osób zmagających się z alergiami.

Obecnie pigmenty do tatuażu składają się z barwnika i substancji wiążącej. Barwnik może mieć pochodzenie organiczne lub syntetyczne, natomiast baza zwykle zawiera wodę destylowaną, alkohol jako konserwant i zagęszczacze. Pigmenty syntetyczne mają sporo zalet:

  • umożliwiają otrzymanie dobrych efektów już po pierwszym zabiegu;
  • są bardziej odporne na ścieranie i trudniejsze do usunięcia;
  • można je ze sobą łączyć;
  • minimalizują ryzyko alergii po zabiegu.

Natomiast pigmenty organiczne, choć pochodzą z naturalnych składników, nie zawsze są bezpieczne – mogą zawierać toksyczne substancje i powodować reakcje alergiczne. 

Skąd biorą się mity o farbach do tatuażu?

Mity o szkodliwości barwników często powstają przez niewłaściwe praktyki niektórych stylistów, którzy używają niecertyfikowanych pigmentów i rozpuszczalników lub korzystają z dobrej jakości produktów w sposób niezgodny z zaleceniami producenta.

Natomiast profesjonaliści pracują z certyfikowanymi i bezpiecznymi produktami. W przypadku certyfikowanych farb, zarówno organicznych, jak i syntetycznych, klient może mieć pewność ich bezpieczeństwa. Jedyne, co należy ustalić przed rozpoczęciem zabiegu, to fakt posiadania przez klienta alergii (w przypadku występowania alergii trzeba dobrać produkt hipoalergiczny). Dla każdego nowego klienta jest zalecane wykonanie testu skórnego, który pozwoli na wykluczenie reakcji alergicznej.

SZTUKA I MODA POLECA